Kintsugi
Co robicie, kiedy rozbije się wam ulubiona filiżanka? No, niestety, zbieramy łupiny i z żalem wrzucamy do kubła z segregowanymi, oczywiście odpadkami. Inaczej jest w Japonii.
Kintsugi, lub inaczej kintsukuroi jest sztuką łączenia naprawy potłuczonej ceramiki, poprzez spajanie ich ze sobą za pomocą laki. Trzeba mieć dużo cierpliwości, aby złożyć te wszystkie kawałki tak, aby z powrotem utworzyły kształt naczynia. W efekcie końcowym laka pokrywana jest złotem. Daje to nie tylko przywrócenie do użytku ulubionych przedmiotów ceramicznych, ale uzyskują one znacznie wyższą wartość, niż przed ich stłuczeniem. Ponadto są bardziej interesujące, poprzez żyłki złota przebiegające nieregularnie w ich strukturze.
Kto na ten sposób wpadł? Otóż było to w XV wieku, kiedy siogun Yoshimasa Ashikaga potłukł swoją ulubioną filiżankę. Oddał ją do naprawy, ale ta nie zadowoliła go, gdy zobaczył jej efekt. Fragmenty filiżanki były skręcone metalowymi obręczami. Polecił zatem swoim rzemieślnikom, aby opracowali inną technikę naprawy. Wywiązali się oni z zadania doskonale. Mało tego, zaczęto specjalnie tłuc drogą ceramikę, aby połączyć stłuczone kawałki za pomocą techniki kintsukuroi i poprzez to podnieść jej wartość.
Poniżej na zdjęciach przedstawiamy przykłady stłuczonej ceramiki połączonej za pomocą kintsukuroi.