wtorek, 26 lipca 2016

Zając polarny. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Zając polarny
     Co robią zające wśród wiecznej zmarzliny, śnieżnych zamieci i polarnej nocy? Występują tam, gdzie panują najtrudniejsze, polarne warunki: na Grenlandii i w północnej Kanadzie (ale tam naprawdę na samej północy). Nieraz przykicają sobie na Alaskę
     Są śnieżnobiałe, aby nie rzucać się niepotrzebnie w oczy różnym drapieżnikom. Ale nic z tego i tak stanowią łakomy kąsek dla polarnych lisów. A co same jedzą? Trudno tam znaleźć marchewkę. Zające polarne spożywają głównie zdrewniałe rośliny, liście i trawę wykopaną spod śniegu. Mają doskonały węch i wyczuwają doskonale wierzbowe gałązki pod jego warstwą. Nie są też małe. Ważą ok. 5 kilogramów, a długość ich ciała osiąga 50 cm.
     Na poniższych fotografiach przedstawiamy te zwierzątka, które dla swojego siedliska wybrały tak ekstremalne warunki.
Z.W.








poniedziałek, 25 lipca 2016

Cuenca. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Cuenca. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Cuenca

     Cuenca położone jest w środkowej Hiszpanii. Legenda mówi, że kiedyś były to tereny należące do mitycznego, potężnego plemienia Concanos, którego członkowie żywili się krwią koni z domieszką mleka. Miasto rozbudowało się po podboju przez muzułmanów w VIII wieku, którzy pobudowali w nim twierdzę.
     Najstarsze budowle pochodzą z XI wieku a jest to m.in. wczesnogotycka katedra Catedral de Nuestra Señora de Gracia.
     Najbardziej charakterystycznym zabytkiem są jednak Casas Colgadas, czyli wiszące domy. Stoją nad przepaścią wąwozu z płynącą poniżej rzeką Huécar. Wybudowane zostały w XV wieku. Przez ten czas przechodziły oczywiście wielokrotnie modernizacje i przebudowy, ale stoją już nad tym urwiskiem 600 lat, a ich fasada jest dokładnie przedłużeniem skalnej czeluści. Obecnie mieści się w nich muzeum sztuki abstrakcyjnej i restauracja.
    Dużo wrażeń daje też przejście po moście (a właściwie kładce) Puente de San Pablo. Jest to metalowa konstrukcja kładki nad przepastnym wąwozem z rzeką Huécar. Kładkę tę wybudowano w 1902 roku na miejscu wcześniejszego, XVI wiecznego mostu, który zawalił się, bo nie wytrzymał jednego z odwiedzających ten teren trzęsień ziemi.
     Samo miasto posiada zabytkowy klimat i posiada wiele atrakcji. Pełno tam gotyckich
i renesansowych kościołów, kamiennych, ciasnych i krętych uliczek, placyków, schodków, fontann i przepastnych punktów widokowych
. Jest popularnym miejscem wycieczek, również dla mieszkańców leżącego opodal (150 km) Madrytu. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
     Reasumując: nie, znane nam z pięknych plaż np. Lloret de Mar, a takie miasta jak Cuenca pozwolą na odkrycie prawdziwej Hiszpanii.
Z.W.







Sami w dzikim lesie. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Sami w dzikim lesie. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Sami w dzikim lesie

     Wyobraźmy sobie, że jesteśmy sami w dzikim lesie, daleko od cywilizacji. Nie ma żadnych dróg, ba, nie ma nawet żadnych ścieżek. Nie wiemy, gdzie się znajdujemy. Wokoło tylko las i las, z góry przebijają promienie słoneczne, ale przecież słońce kiedyś zajdzie. Co zrobimy sami w lesie?
     My, przyzwyczajeni do cywilizacji, suchych, wygodnych mieszkań z wc i natryskiem z ciepłą wodą, z widokiem na park, blisko przystanku tramwajowego, lub metra, sklepów z różnorodnymi towarami, knajpek, pijalni piwa, teatrów czy klubów, telewizji, internetu i telefonów komórkowych, na pewno byśmy się zagubili. Ale pomyślmy, nasi przodkowie sprzed wielu lat tak żyli i funkcjonowali. Mało tego, musieli zdobywać pożywienie i odzienie, walczyć z dzikimi zwierzętami o przetrwanie. I nie martwili się wcale, gdzie jest kierunek północny, aby dojść do domu, czy nie zaatakuje nas dzikie zwierzę. A może się
martwili? Tego nie wiemy. W każdym razie cywilizacja to sprawiła, że teraz żyje nam się wygodnie. A jak zabraknie prądu? Co zrobimy?
     Popatrzmy na zdjęcia dżungli i dzikiego lasu. Chociaż wirtualnie wróćmy do natury. I wyobraźmy sobie: co zrobilibyśmy, gdybyśmy zabłądzili i znaleźli się sami w dzikim lesie?
Z.W.










Vulcano. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Vulcano. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Vulcano

     Vulcano jest najbardziej na południe położoną z całego archipelagu Wysp Liparyjskich. Stamtąd jest już niedaleko do Sycylii. Wyspa, podobnie jak jej "koleżanki" powstała w wyniku działania wulkanicznego. Znajduje się na terenie trzech nakładających się na siebie centrów wulkanicznych. Jest wyspą włoską, a na niewielkim terenie (ok. 21 km²) mieszka (nie licząc turystów) 700 mieszkańców.  
     Zgodnie ze swoją nazwą, znajduje się na niej i w jej pobliżu wiele wulkanów. Na południu są to stare stratowulkany: Monte Aria (500 m), Monte Saraceno (481 m) i Monte Luccia (188 m), które częściowo się zapadły tworząc kalderę Il Piano.  W środku wyspy i na jej północy rozsiadł się wulkan Fossa, z kraterem Gran Cratere z czynnymi fumarolami i zachodnim kraterem Lentia
     Ostatnia erupcja miała miejsce w latach 1888 - 1890. Wyspa została zaatakowana wystrzelającą w górę lawą, bombami wulkanicznymi i popiołem. Nie było ani wypiętrzeń lawy, ani jej potoków. Mimo to wyspa została doszczętnie zniszczona. Szkot James Stevenson, który na wyspie otworzył kopalnie ałunu i siarki, założył winnice i sady figowe oraz sady drzew owocowych po tych erupcjach wyjechał i nigdy już nie powrócił
     Dopiero po drugiej wojnie światowej wyspa zaczęła się zaludniać i rozwijać turystycznie. Turyści kąpią się w morzu (chociaż nie ma tutaj typowych plaż), zwiedzają górzystą część wyspy i kratery wulkaniczne, oraz podziwiają jej wulkaniczne piękno. A tak właściwie to wypoczynek na Vulcano jest dodatkowo urozmaicony dreszczykiem emocji.
Z.W.







czwartek, 14 lipca 2016

1.000 artykułów!. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

1.000 artykułów!
     Jak ten czas szybko leci! Wydawałoby się, że dopiero niedawno zaczynaliśmy redagować Ciekawostki na Urloplandii, a już w dniu dzisiejszym (12 lipca 2016 roku) ukazał się tysięczny artykuł. 
  
Pragniemy więc przypomnieć niektóre z nich. Nie kierowaliśmy się przy
tym żadnym kryterium, oprócz jednego: są one jubileuszowe (100, 200,
300.........900 w kolejności ukazania).
A więc zapraszamy do lektury.
Z.W.









środa, 13 lipca 2016

Wieprzowina. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Wieprzowina. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Wieprzowina

     Lubimy mięsko, mniam, mniam, mniam. Kurczaczki, steki i wieprzowinę. Ta ostatnia jest najsmaczniejsza. Goloneczka, boczuszek, żeberka, szyneczka, kiełbaska. Czy te nazwy mówią wam coś? Oczywiście! Przecież to najsmaczniejsze dania!
     My uwielbiamy ten smaczek, ale czy tak samo lubi je nasza wątroba? Czy nie zapraszamy sami cholesterolu do zagnieżdżenia się w naszym organizmie? Potem trudno się go pozbyć, nieprawdaż? Ale cóż tam, przecież najsmaczniejsze jest to, co jest zakazane, albo niezdrowe. Dodam do tego jeszcze salcesonik (którego smak nadają świńskie ryje), kaszaneczkę, albo wątróbkę.
     Powiedzcie, jak się przerzucić na marchewkę i zdrową kalarepę? Czy warto żyć odrobinę krócej, ale przyjemniej, czy męczyć się trochę dłużej konsumując jedynie rzeżuchę? Pozostawiamy tę kwestię do osobistej decyzji.
     Muszę już kończyć, bo biegnę do kuchni, skąd poczułem niesamowity zapach smażonego boczuszku z cebulką!
Z.W.