Pan Guma na pomniku
Kiedyś na pomnikach stali tylko wodzowie i przywódcy - ludzie, którym reszta społeczeństwa oddawała hołd. Teraz niekoniecznie. Do wodzów dołączyły również postacie bajkowe, zwierzątka, różne przedmioty, ale i również zwykli ludzie.
Jednym z takich zwykłych przechodniów, choć nietuzinkowych był Pan Guma. Jego rzeźba trafiła do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a kopia jako pomnik stanęła na chodniku na skrzyżowaniu ulic: Stalowej i Czynszowej na warszawskiej Pradze. Wybór był nieprzypadkowy. Tam, przed sklepem monopolowo-spożywczym, gdzie robił częste zakupy wiadomych trunków i często przebywał alkoholik Pan Guma jest dla niego najlepsze miejsce. Pomnik jest wysokości naturalnej, wykonany z gumy i zamocowany na sprężynie, więc kiwa siępodobnie jak jego pierwowzór.
Pan Guma, autentyczna postać, mieszkaniec Pragi Północ niestety nie doczekał odsłonięcia swojego pomnika i zmarł w trakcie jego realizacji.
Pomnik wykonał polski rzeźbiarz i performer Paweł Althamer wraz z Grupą Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ. Z początku pomysł wywołał kontrowersje. Mieszkańcy znający Pana Gumę, którego uważali za menela i pijaka nie chcieli być kojarzeni z taką mentalnością. Lecz sprawa szybko przycichła i pomnik stał się teraz elementem praskiego krajobrazu.
Z.W.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz