Palio w Sienie
Palio organizowane jest we włoskim mieście - Sienie od czasów średniowiecznych 2 razy w roku: 2 lipca i 16 sierpnia. Jest to festyn na cześć Matki Boskiej, a polega na rywalizacji między sobą 17 drużyn występujących w kostiumach historycznych. Drużyny te reprezentującontrade, czyli dzielnice miasta.
Już kilka dni przed decydującą gonitwą wszystkie dzielnice udekorowane są chorągwiami i wstęgami w kolorach contrade. Organizowane są barwne pochody i parady połączone z pokazami zręcznościowymi wszystkich dzielnic Sieny. Do najbardziej interesujących można zaliczyćsymultaniczne żonglowanie wielkimi, jedwabnymi chorągwiami.
Wreszcie nadchodzi dzień głównej gonitwy, na który zjeżdżają się tysiące turystów z całego świata. Każda dzielnica wystawia swegodżokeja, jak też i konia. Lecz w gonitwie bierze udział tylko 10 koni. O tym, które contrade wystąpią, decyduje szczególne losowanie, zależne od poprzedniej gonitwy Palio.
10 koni, które wystawiają poszczególne dzielnice są następnie losowane dla dżokei tak, aby gonitwa była jeszcze bardziej interesującą. Wychodzi to w ten sposób, że dżokeje nie jadą na koniach wystawionych przez swoje contrade, a decyduje o tym ślepy los.
Gonitwa trwa zaledwie 3 okrążenia wokół placu, lecz zwycięzca, jak i cała dzielnica, którą reprezentuje cieszy się prestiżem w całym mieście, a dodatkowo mieszkańcy mają możliwość wygranych w zakładach zawieranych nieraz o bardzo wysokie stawki.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tych interesujących festynów.
Z.W.
Palio w Sienie. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz