piątek, 17 lipca 2015

Pektorał. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach











Pektorał. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach

Pektorał

     Pektorał jest rodzajem biżuterii, noszony na piersi, a zapinany od tyłu. W starożytności nosili je dostojnicy egipscy, rzymscy, traccy, celtyccy. Ozdabiali się nimi Scytowie, jak również kapłani żydowscy. Również spotykano je w sztuce prekolumbijskiej (przed dotaciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki Południowej).
     W tradycji chrześcijańskiej pektorałem nazywamy krzyż ozdobny, noszony na piersi przez duchownychkatolickich i prawosławnych. Właściwie powinno się mówić krzyż pektoralny, bo pektorałem można również nazwać element stroju duchownego, który zakłada się na pierś wraz z koloratką.
     Krzyże pektoralne są zwykle złote lub srebrne, często umieszczano w nich relikwie świętych męczenników. Od XI wieku nosili je opaci, biskupi, kardynałowie i papieże. W 1570 roku papież Pius V nakazał nosić pektorał biskupom w czasie Mszy Świętej, a w XVII wiekuupowszechniono już ich noszenie również poza liturgią, przez cały dzień. Pektorał jest zawieszony na szyi, na sznurze, a w Polsce dzięki zezwoleniu papieża Leona X z 1519 roku na łańcuchu.
     Poniżej przedstawiamy zdjęcia różnych pektorałów, z różnych epok i pochodzących z różnych kultur.
Z.W.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz