Czarnoskórzy albinosi
Lubicie się opalać? Ja także. Co powoduje, że nasze ciało brązowieje? Otóż nasz organizm produkuje enzym, zwany tyrozynazą. Powoduje on, że dzięki niemu w procesie melanogenezy produkowana jest melanina. To właśnie ona chroni skórę i cały organizm przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Proces jest tym bardziej intensywny, im naświetlenie promieniami słonecznymi jest większe.
Niestety, są osoby, u których brak enzymu terozynazy powoduje, że melanina nie jest produkowana. Nazywamy to albinizmem. Osoby te mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Proszę sobie wyobrazić osoby czarnoskóre, które pozbawione są charakterystycznej dla swojej rasy koloru skóry. Albinosi są też zupełnie bezbronni na działanie promieni słonecznych. Życie w Afryce jest przecież bezustannie narażone na kontakt ze słońcem. Często nieświadomi afrykańscy albinosi nie zwracają uwagi na swoją przypadłość, co powoduje u nich poparzenia słoneczne, pęcherze, zrogowacenia skóry, a częstokroć może doprowadzić do raka skóry.
Jakby tego było mało, niektóre wierzenia u Afrykanów, mówiące o tym, że w ciałach albinosów mieszkają duchy zmarłych, które powodują, że posiadają one dodatkową moc, narażają tych ludzi na prześladowania. Z ich ciał sporządzane są amulety, czy jakieś tam magiczne eliksiry. W czasie celowych napadów na te osoby, zostają one okaleczane (np. poprzez odcięcie kończyny) lub nawet dochodzi do morderstw. W Tanzanii, aby zabezpieczyć groby albinosów przed profanacją, zalewane są one betonem.
Na zdjęciach przedstawiamy "białych - czarnych" afrykańskich albinosów, którzy na zewnątrz tylko są nieskazitelnie biali, a duszę mają tak samo "murzyńską", jak ich czarni współbratymcy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz