Piekło
Piekło - to słowo budziło kiedyś grozę. Nikt nie chciał trafić tam po zakończeniu swojego grzesznego żywota. Wyobrażenie męk piekielnych było straszne. Okropne diabły miały w nim nasze ciała szarpać widłami i gotować przez wieki wieków w gorącej smole. Okropna perspektywa, prawda?
Dzisiaj wyobrażenie piekła zmieniło się. Wielu z nas już w nie nie wierzy, a ci co są przekonani, że ono istnieje i tak nie wyobraża sobie tych piekielnych wizji przedstawianych przez autorytety w dawnych wiekach. Zresztąkażda z religii przedstawia piekło według innych kryteriów.
Piekło według religii katolickiej to w głównej mierze stan wykluczenia obcowania z Bogiem i świętymi. Męki tam panujące opisuje Św. Faustyna Kowalska:
"Dziś byłam w przepaściach piekła, wprowadzona przez Anioła. Jest to miejsce wielkiej kaźni, jakiż jest obszar jego strasznie wielki. Rodzaje mąk, które widziałam: pierwszą męką, którą stanowi piekło, jest utrata Boga; drugie – ustawiczny wyrzut sumienia; trzecie – nigdy się już ten los nie zmieni; czwarta męka – jest ogień, który będzie przenikał duszę, ale nie zniszczy jej, jest to straszna męka, jest to ogień czysto duchowy, zapalony gniewem Bożym; piąta męka – jest ustawiczna ciemność, straszny zapach duszący, a chociaż jest ciemność, widzą się wzajemnie szatani i potępione dusze i widzą wszystko zło innych i swoje; szósta męka jest ustawiczne towarzystwo szatana; siódma męka – jest straszna rozpacz, nienawiść Boga, złorzeczenia, przekleństwa, bluźnierstwa".
Według islamu piekło to miejsce, w którym ogień trawi skórę, po spaleniu odradzającą się na nowo.Niewierzący pozostaną w nim na wieki, wierzący, którzy do niego trafią za grzechy mają zawsze, prędzej czy później szanse na raj.
Według buddyzmu ogólna nazwa dla piekła to naraka. Naraka zawiera 16 piekieł (w tym 8 gorących i 8 zimnych), a chociaż okres przebywania w nich może być niezmiernie długi, to jednak jest ograniczony. Nauki o piekłach są interpretowane dosłownie, bądź jako symboliczne przedstawienie różnych stanów umysłu.
Według teorii spirytyzmu, bazującej na przekazach duchów wyższych, zebranej w dziełach Allana Kardeca(zwłaszcza w dziele Niebo i piekło według spirytyzmu), piekło nie istnieje; dobry i sprawiedliwy bóg nie mógłby skazywać żadnego ze swoich dzieci na wieczne męki; w spirytyzmie przyjmuje się, że dusze wciąż się doskonalą poprzez kolejne wcielenia i każda z nich otrzymuje zawsze szansę na poprawę.
Poniżej przedstawiamy wyobrażenia piekła przez twórców na przestrzeni wieków. Myślę, że jedno ze zdjęć, przedstawiające ponętne diablice zainteresuje niektórych i takie piekło nie wydaje się zupełnie straszne.
Z.W.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz