Skały Bełogradcziku
Bełogradczik to miasteczko we wschodniej Bułgarii, 120 km na północny zachód od Soffi i 15 kilometrów od granicy z Serbią. Nie jest wcale łatwo tam dojechać z powodu nie najlepszych dróg, ale warto tam być. Z jakiego powodu?
Znajduje się tam cały masyw skał o kilkusetmetrowej wysokości i absolutnie fantastycznych kształtach. Jest to jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Pięknie wkomponowany w te skały jest historyczny fort, a jaskinia Magura posiada malowidła skalne sprzed 14.000 lat. Skalne miasto najpiękniej wygląda nocą, kiedy ciemne sylwetki kontrastują z niebem oświetlonym przez tarczę księżyca.
Skały zawierają też tajemnicę. Są to wąskie kanały w kształcie koła o średnicy 30 - 60 cm. Jest ich kilkaset, a niektóre tworzą dziwne labirynty. Wyłożone są twardszym od skały i zimniejszym od niej czarnym materiałem. Ponadto znajdują się tylko w skałach z białego piaskowca, choć olbrzymia większość skał ma kolor różowy. Do czego służyły i co się może w nich kryć? Nie wiadomo. Nie powstały w sposób naturalny. Zostały kiedyś tam wyżłobione przez człowieka. Wszystko jasne? Może i byłoby jasne, gdyby nie fakt, że wydrążone zostały 230 milionów lat temu, a materiał na ścianach tuneli to kryształ kwarcu, przetopiony miliony lat temu, prawdopodobnie przy drążeniu owych tuneli.
Z.W.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz