wtorek, 23 czerwca 2015

Rybołów. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach

Rybołów. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach

Rybołów

     Rybołów zwyczajny żywi się prawie wyłącznie rybami. Sporadycznie zadowoli się jakimś tam ptaszkiem, czy małym gryzoniem, lub nawet wężem, lecz ryby są podstawą jego menu. Wypracował sobie więc specjalną techniką ich połowu. Ciężko jest wypatrzeć rybę z powietrza, tym bardziej, że przecież nie pływają one po powierzchni, ale nawet parę metrów pod wodą. Poza tym już po ataku, ptaki muszą je wydobyć spod wody, aryby są śliskie.
     Wygląda to tak, że rybołowy obserwują powierzchnię wody z wysokości nawet kilkudziesięciu metrów. Kiedy spostrzegą zwierzynę atakują, pikując w dół ze złożonymi skrzydłami. Czasem jak pustułka na moment przed spadnięciem zatrzymują się w locie, trzepocząc skrzydłami i dopiero wówczas atakują. Nie korzystają tak jak inne drapieżne ptaki z dzioba, a wbijają w ciało szpony i wyciągają zdobycz z wody, przenoszą gdzieś na upatrzone miejsce i tam dopiero zabijają rybę, którą następnie zjadają.
     Nurkują nieraz do 3 metrów pod wodę. Mają nogi odpowiednio przystosowane do połowu ryb. Jak już wbijąszpony w rybie ciało, to żadna z nich nie jest w stanie się uwolnić. Uwolnić się nie może i sam ptak, więc nieraz kiedy ryba jest wielka i silna, aby uchronić się przed utonięciem ptak rozpościera skrzydła nad wodą, zwiększając tym samym opór i zaciska mocniej szpony, aby osłabić rybę. Niedobrze dla ptaka, kiedy ciężar ryby nie pozwala na uniesienie jej w powietrze. Idzie wówczas razem z ciężko ranną rybą pod wodę i nic go nie uchroni przed utonięciem.
     Na poniższych zdjęciach przedstawiamy te ptaki, groźne dla ryb, a występujące prawie na całym świecie.
Z.W.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz