wtorek, 29 grudnia 2015

Bielik zwyczajny. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Bielik zwyczajny. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Bielik zwyczajny

     Bielik zwyczajny jest ptakiem drapieżnym, zamieszkuje północną, środkową i wschodnią część Europy, oraz północną Azję. Lubi chłodne klimaty i duże, odludne przestrzenie. Gniazduje w pobliżu skał i klifów morskich. 
     Jest dużym ptakiem. Jego długość dochodzi do 94 cm, rozpiętość skrzydeł do 2,45 metra, a waga do 7 kilogramów. Ma dużą głowę z potężnym, grubym dziobem, a skrzydła szerokie, które pozwalają mu swobodnie szybować. Wydaje dźwięki przypominające skomlenie, szczekanie i krzyki, które to głosy zupełnie nie pasują do dostojności tego królewskiego ptaka.  Poluje na ptaki, ssaki i ryby. Jednak jako największy i najsilniejszy, często po prostu zabiera upolowaną już zwierzynę innym ptakom, np. kormoranom, ale również wydrom. Nie gardzi też padliną. Często zjada pisklęta i jaja innych ptaków. W czasie polowania na ptaki morskie zmusza je do wielokrotnego nurkowania, aby je zmęczyć i zaatakować, kiedy już nie mają siły.
     Para bielików jest sobie wierna, aż do śmierci któregoś z nich. Jednak potem, natychmiast znajdują sobie innego partnera. Budują duże, a nawet ogromne gniazda na skałach lub drzewach. Takie gniazdo służy im i kolejnym pokoleniom przez długie lata. Na Islandii znaleziono gniazdo, którego konstrukcja liczyła sobie 150 lat.
     W Polsce po reintrodukcji żyje około 800 par bielików, chociaż na początku XX wieku było ich zaledwie 20 par.
     Bielik występuje w herbie naszego kraju. Mówi się: orzeł bielik. Jeśli jednak jest to bielik, to w herbie Polski mamy jastrzębia, ponieważ bielik zwyczajny jest jastrzębiem. Na godle Polski widać to doskonale, ponieważ bieliki mają nogi opierzone do połowy, a orły do samych palców. Nie martwmy się tym jednak, bo bieliki są największymi ptakami drapieżnymi w Europie. Oprócz Polski, bielik występuje również na godle Niemiec i Serbii.
     Poniższe zdjęcia przedstawiają jak piękne są to ptaki. Nieważne, orły to, czy jastrzębie.
Z.W.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz