poniedziałek, 21 grudnia 2015

Fraser Island. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Fraser Island. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Fraser Island

     Tak wielkie ilości piasku bywają nie tylko na Sacharze. Fraser Island, zwana też Wielką Wyspą Piaszczystą, jak sama nazwa wskazuje cała usypana jest z piasku i do tego jest największą wyspą piaszczystą na świecie. Położona jest tuż obok wschodniego wybrzeża Australii, około 200 km od Brisbane, w stanie Queensland, a można dostać się na nią promem.
     Wyspa posiada 120 km długości i do 25 km szerokości. Poruszać się po niej można samochodami terenowymi. Posiada przepiękne i piaszczyste (oczywiście!) plaże. Jednak dla tych, którzy lubią kąpać się w słodkiej wodzie, na wyspie znajdują się jeziora i jeziorka (a jest ich ponad 100); np. jezioro McKenzie, które są najczystszymi jeziorami na świecie. Piasek, który tam się znajduje, to czysta krzemionka. Woda ma charakter kwasowy i ma tę zaletę, że zmienia kolor w kontakcie z moczem. Uważajmy więc, kiedy w czasie kąpieli zechce nam się siusiu. Woda nie toleruje takich zanieczyszczeń, a do tego wszyscy kąpiący się widzą co się dzieje. Istna kompromitacja!
     Wokół wyspy można obserwować migrujące wieloryby, które nie przejmują się wcale gapiami. Na wyspie mieszkają również psy dingo. Są najczystszymi genetycznie dingo w Australii. Dlatego obowiązuje bezwzględny zakaz przywożenia psów na wyspę.
     Obecna nazwa wyspy pochodzi od małżeństwa Elizy i Jamesa Fraser, którzy 25 maja 1835 roku, jako rozbitkowie brygu Stirling Castle trafili na nią wraz z innymi członkami załogi. Eliza urodziła na łódce dziecko, które zaraz zmarło. Na wyspie mieszkali wówczas wrogo nastawieni do rozbitków Aborygeni, którzy wzięli ich do niewoli. James Fraser umarł, nie wiadomo, czy to z traktowania go przez Aborygenów, czy może z głodu. Eliza została uratowana i powróciła do Anglii, gdzie opowiadała o swoich przygodach. Część opowieści była prawdziwa, a część to jej fantazje. Tak, że do dzisiaj nie wiadomo co do końca było prawdą. Fakt faktem jednak, że dzięki tej historii wyspę nazwano Fraser Island.
     W 1992 roku wyspę wpisano na listę świtowego dziedzictwa UNESCO.
Z.W.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz