wtorek, 21 czerwca 2016

Myra. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Myra. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Myra

     Myra jest starożytnym miastem we wschodniej Licji, która jest częścią współczesnej tureckiej Anatolii. Istniało już w V wieku p.n.e. i było jednym z najważniejszych miast Licji. W swoich długich dziejach doświadczyła wielu znaczących wydarzeń. W 88 roku p.n.e. przebywał tutaj na wygnaniu Ptolemeusz X Aleksander I, organizując armię mającą mu pomóc w odzyskaniu tronu w Aleksandrii. W roku 18 n.e. odwiedził je Germanik ze swoją żoną Agrypiną, którzy postawili swoje posągi w porcie Myry, Adriace, oddalonym od miasta 5 km na południowy zachód.
    Święty Paweł odwiedził Myrę w roku 60 n.e. w drodze, którą przebywał podczas swojej podróży do Rzymu. W 131 roku przebywał tam cesarz Hadrian, wtedy też wybudował w Adriace wielki spichlerz, składający się z 7 pomieszczeń. Ozdobił go portretami swoimi i swojej żony. Cesarz bizantyjski Teodozjusz II uczynił Myrę stolicą eparchii Licji.
    Liczne klęski, które dotknęły miasto, w tym powodzie, trzęsienia ziemi, kiedy to miasto straciło w latach 542 i 543 1/3 mieszkańców, potem najazdy Arabów spowodowały opuszczenie miasta. Stało się to ostatecznie w XI wieku.
    Teraz Myra to zespół ruin na terenie współczesnego miasta - Demre. Zespół obejmuje obszar grobowców wykutych w skałach z fasadami naśladującymi architekturę świątynną, mur obronny i tron skalny z okresu licyjskiego i amfiteatr rzymski, uważany za największy w Licji.
   Pod kościołem pod wezwaniem Świętego Mikołaja (z XIX wieku) odkryto mury kościoła z IV wieku z kryptą grobową, a w niej uszkodzony sarkofag, w którym pierwotnie spoczywały szczątki świętego.
    Na zdjęciach poniżej przedstawiamy współczesne (oczywiście) pozostałości po starożytnym mieście. Wyobraźmy sobie jak wyglądało kiedyś miasto i jak żyli ówcześni mieszkańcy, którzy w tych miejscach wiedli normalne życie.
Z.W.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz