Panama City
Stolica Panamy, miasto Panama jest na wskroś nowoczesnym, można nawet powiedzieć, że europejskim ośrodkiem miejskim. Liczy 710.000 mieszkańców i jest zarówno stolicą administracyjną, oraz gospodarczą całej Ameryki Środkowej, nowoczesnym portem morskim, ale również posiada piękne plaże, gdzie można znakomicie wypocząć.
Odwiedzając Panamę (miasto) czujemy się jak w Europie. Na ulicach spotykamy miłych, uśmiechniętych i życzliwych ludzi. Możemy posiedzieć i posilić się w przyjemnych knajpkach, zrobić zakupy w wielkich galeriach handlowych, w których ceny są bardzo przystępne. Możemy zwiedzić zabytki, posłuchać miejscowej muzyki, ale też zaznać trochę nowoczesności, obserwując piętrzące się nowoczesne wieżowce,
gdzie znajdują się piękne apartamenty z widokiem na ocean. Niestety, nie wszystkie dzielnice są bezpieczne po zapadnięciu zmroku. Lepiej więc nie zagłębiać się w ciemne zakamarki, w ciemne wieczory.
gdzie znajdują się piękne apartamenty z widokiem na ocean. Niestety, nie wszystkie dzielnice są bezpieczne po zapadnięciu zmroku. Lepiej więc nie zagłębiać się w ciemne zakamarki, w ciemne wieczory.
Miasto założone zostało w 1915 roku przez hiszpańskich konkwistadorów na miejscu indiańskiej wioski Panama, co oznaczało "wiele ryb". W roku 1670 liczyło 10.000 mieszkańców, ale rok później doszczętnie zniszczone zostało przez walijskiego bukaniera Henry'ego Morgana. W miejscu tym można teraz podziwiać zespół archeologiczny tego pierwszego osiedla. Znane jako Panama Viejo, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trzy lata później miasto zostało przeniesione w nowe miejsce, oddalone o 8 kilometrów, znane teraz jako dzielnica o nazwie Casco Viejo czyli "Stary Kask", pełna malowniczych placyków i wąskich uliczek. Również ta dzielnica wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Natomiast nowe miasto jest na wskroś nowoczesne. Całkowicie nie pasuje do naszych wyobrażeń o miastach Ameryki Łacińskiej. Jak wygląda, popatrzmy na poniższe zdjęcia.
Jako ciekawostkę dodajmy, że obowiązującą walutą w Panamie jest balboa. Zastąpiła ona obowiązujący wcześniej dolar amerykański. W obiegu dostępne są tylko monety (1, 5 centesimos, 1⁄10, ¼, ½, 5, 10, 20, 50, 75, 100, 150, 200, 500 balboa), nie ma natomiast banknotów. Obowiązują więc dalej banknoty amerykańskie. I tak kurs 1 balboa jest kursem dolara amerykańskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz