wtorek, 16 lutego 2016

Piorun kulisty. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Piorun kulisty. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Piorun kulisty

     Piorun kulisty jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Wszyscy o nim mówią, a prawie nikt go nie widział. Co to właściwie jest i jak wygląda? 
     Według świadków jest to świecąca kula (świeci jak stuwatowa żarówka), która porusza się w różnych kierunkach i wydaje syczący lub warczący odgłos. Jego wielkość wynosi od 1 cm do około 1,5 metra. Kolor może być różny: biały, żółty lub bladoniebieski. Prawdopodobnie jest rodzajem wyładowania atmosferycznego. Zjawisko trwa od kilku do kilkunastu sekund. Występuje w trakcie burz, ale były też przypadki jego pojawienia się przy słonecznej pogodzie.
     Naukowcy nie znają mechanizmów powstawania pioruna kulistego. Zakładają, że jest wyładowaniem elektrycznym, a może powstać przy uderzeniu pioruna w ziemię. Wtedy w wyniku wysokiej temperatury i przetopienia skał glebowych opary krzemu wydostają się ze szczelin w glebie i wznoszą się, przyjmując najpierw kształt pierścienia, a potem kuli. Atomy krzemu wchodzą w reakcję z tlenem, a ich spalaniu towarzyszy wydzielanie energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego – światła.
     Ze względu na brak jakichkolwiek zdjęć pioruna kulistego, zamieszczamy poniżej ryciny, które pokazują działanie tego zjawiska.
Z.W.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz