wtorek, 19 kwietnia 2016

Hy-Brasil. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Hy-Brasil. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy, spa

Hy-Brasil

     Mamy tutaj do czynienia z wyspą, której nigdy nie było. A może była? Jeśli była, to jest tak mityczna, jak Atlantyda. Jeśli była, to podania mówią, że żyli na niej szczęśliwi ludzie. Jeśli była, to musiała zniknąć w czasie jakiegoś kataklizmu.
     Wyspę umieszczono na mapach już w 1325 roku. Znajdowała się w pobliżu Irlandii, a nazwa Hy-Brasil mówiła dokładnie (w języku gaelickim), że była wyspą szczęśliwą. Aby ją dokładnie zbadać, w roku 1486 z portu w Bristolu wyruszyły dwa okręty. Niestety, po dwóch miesiącach bezowocnych poszukiwań wyspy statki wróciły, nie znajdując takowej. 
     Pomimo tego, jeszcze do roku 1873 figurowała na mapach.
     A było to tak: Wyspę odkrył w roku 1170 niejaki Madoc ab Gwynedd (jeśli w ogóle istniał). Jak ją odkrył? Wracał po prostu z odkrytej przez siebie Ameryki. Tak, tak, to nie przejęzyczenie. Przez jakiś czas pisali o tym wydarzeniu nader poważni uczeni, choć tak właściwie można je włożyć między bajki.
     Wyspa Hy-Brasil została dokładnie opisana w roku 1674, kiedy to kapitan John Nisbet wraz z całą załogą został uwięziony przez jej mieszkańców. Dzięki temu, rok później wyspa ta stała się oficjalnie częścią brytyjskiego terytorium. W roku 1684 niejaki Morogh O’Ley spędził na wyspie dwa nader przyjemne dni. Opisów wyspy było więcej, ponieważ różni podróżnicy odwiedzali ją co jakiś czas i opisywali doznane na niej przygody.
     W roku 1825 stwierdzono jednak ponad wszelką wątpliwość, że takiej wyspy nie ma i nigdy nie istniała. Ale cóż, okazało się, że dla podróżników nie była to żadna przeszkoda. Dalej "odwiedzano ją" i spisywano wspomnienia. Ostatni raz Hy-Brasil umieszczono na mapach brytyjskiej admiralicji jeszcze w roku 1873.
    Jako, że niezmiernie trudno jest zamieścić zdjęcia czegoś, co w ogóle nie istniało (w odróżnieniu od opisów), nie zamieszczamy wyjątkowo żadnych zdjęć z tej nieistniejącej wyspy. Możemy za to postudiować stare mapy z zaznaczoną na nich wyspą Hy-Brasil. Przy okazji porównajmy wygląd kontynentów, do wyobrażeń autorów map, wg ich ówczesnej wiedzy.
Z.W.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz