Amazonia to obszar 7 mln km2, z czego 5,5 mln km2 zajmują lasy deszczowe. 60% lasu deszczowego należy do Brazylii, 13% do Peru, a reszta należy do Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i do Gujany Francuskiej. Lasy deszczowe Amazonii stanowią ponad połowę wszystkich lasów deszczowych na całej planecie.
Nazwa Amazonii pochodzi od rzeki, która jak krwiobieg wypełnia wraz ze swoimi dopływami cały jej obszar. Ta rzeka to największa rzeka świata - Amazonka. Posiada ponad 200 bezpośrednich dopływów, a cały system rzek, aż nie chce się wierzyć wynosi ok. 1100. Trudno to jednak dokładnie zliczyć, ponieważ te rzeki i rzeczki nieraz zmieniają swoje koryta, łączą się i plączą ze sobą.
Amazonka to też największy i najbogatszy gatunkowo obszar na świecie, bogactwo flory i fauny. Istnieją tam jeszcze obszary nie spenetrowane przez cywilizację, a schronienie znalazły plemiona, które jeszcze nie miały kontaktów z cywilizowanym światem.
Niestety, cywilizacja postępuje nieuchronnie, również w granicach Amazonii, co powoduje wycinanie lasów, poprzez co następuje ograniczona możliwość pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Amazonia, jako najważniejsza na świecie bariera przed ociepleniem klimatu może przestać pełnić swoją rolę.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z Amazonii, które okazują bogactwo flory i fauny, oraz piękno dzikiej przyrody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz