poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Green Bank Observatory. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach

Green Bank Observatory. Urloplandia noclegi, atrakcje, restauracje, wczasy nad morzem, w górach

Green Bank Observatory

      Green Bank Observatory ma już 2 rekordy światowe. Nie dość, że jest największym w pełni sterowanym radioteleskopem na świecie, to jeszcze największą na świecie konstrukcją ruchomą. Jego powierzchnia GBT (lustro) jest paraboloidalna, a jej wymiary to: 100 x 110 metrów. Dodatkowo jest to powierzchnia aktywna, sterowana przez 2209 siłowników, które sterują położeniem 2004 paneli. Panele wykonane są z aluminium z niespotykaną dokładnością, która wynosi 76.2 mikrometra (76.2 milionowych metra). Siłowniki korygują położenie poszczególnych paneli, które mogą odkształcić się pod wpływem siły ciężkości w trakcie ruchu teleskopu.
    Paraboloidalny kształt powierzchni zwierciadła z odbiornikiem fal w jego ognisku powoduje, że podpora odbiornika fal nie zasłania obserwowanego fragmentu nieba
    Radioteleskop znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Wirginii Zachodniej (Hrabstwo Pocahontas), w samym sercu amerykańskiejNarodowej Strefy Ciszy Radiowej. W strefie tej zakazane są wszelkie transmisje radiowe, aby nie zakłócać prawidłowej pracy radioteleskopu.
    Za pomocą tego radioteleskopu dokonano wiele odkryć takich jak: odkrycie 3 pulsarów milisekundowych w gromadzie kulistej Messier 62, dużego obszaru silnego pola magnetycznego w kształcie cewki w obłoku molekularnym w Orionie, oraz dużego obłoku wodoru, odległego od nas o 23.000 lat świetlnych, nazwanym superbąblem Wężownika i wielu innych. W 2014 roku doniosłe odkrycie za pomocą Green Bank Observatory to odkrycie supergromady Laniakea.
    Supergromada Laniakea o średnicy 500 milionów lat świetlnych, zawiera około 100 tysięcy galaktyk, do której należy też nasza niewielka galaktyka, Droga Mleczna. Można powiedzieć więc, że jesteśmy obywatelami supergromady Laniakea.
    Poniżej zamieszczamy zdjęcia tego radioteleskopu, dzięki któremu poznajemy Wszechświat.
Z.W. 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz